Zora Hesová, M.A., Ph.D.

hesová

Zora Hesová je vědecká pracovnice Centra globálních studií ve Filosofickém ústavu AV ČR. Zaměřuje se na morální, sociální a politickou islámskou filosofii, především na téma sekularismu a na integraci muslimů v Evropě. Je absolventkou bakalářského studia politologie na Sciences Po v Toulouse a magisterského studia filosofie a islamologie na Freie Universität v Berlíně.
Studovala ruštinu na RGGU v Moskvě a arabštinu na Damašské univerzitě. Byla členkou projektu Deustche Forschungsgemeinschaft Lebensformen-Lebenswissen a absolvovala studijní pobyt na New York University. Získala doktorát v islámské filosofii na Univerzitě v Sarajevu. Přednášela na Europa-Universität Viadrina ve Frankfurtě nad Odrou a na Univerzitě Karlově. Zveřejnila knihu Ghazálího Výklenek světel a význam osvícení v islámské filosofii.

Adresa: Centrum globálních studií, Jilská 1, 110 00 Praha 1

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bibliografie: 

Hesová, Zora. Odpovědi na šíření koronaviru v islámském světě a boj o veřejnou racionalitu. In: Hrubec, Marek a kol. Pandemie v makroregionech světa. Philosophica Critica, roč. 6, 2020, č. 1, s. 150 – 160.

Hesová, Zora. „Secular, Islamic or Muslim feminism? The places of religion in women’s perspectives on equality in Islam“, in: Gender and Research Vol. 20, No. 2/2019, s. 26-46. 

Hesová, Zora. „Lidská práva po arabském jaru: vzhůru do minulosti“, in: Agha, P. (ed.)., Lidská práva v mezikulturních perspektivách, Praha: Academia, 2019, s. 251-275.